Çocuk Yetiştirmek 1 Mahalle İşidir

Çocuk Yetiştirmek 1 Mahalle İşidir

çocuk yetiştirmek sadece anne baba işi degildir. Bir mahalle işidir.
‘Mahalle mi?’ dediginizi duyar gibiyim. Evet mahalle.. Anne baba eş dost ve komsular..

Tabi simdi mahalle kalmadi diyeceksiniz. Haklisiniz. Mahalle kavrami uzun zaman önce unutuldu.

Eskiden:

Ama eskiden boyle miydi. çocukluğunuzu hatırlayın. Dışarı bir cıkardik hava kararana kadar annenin zoruyla eve girerdik. Açligimizi hic bilmezdik. Kaybolma endişesi hiç yaşamazdik. Saklambaç, misket, dokuz taş, istop, ip atlama gibi oyunlar oynardık. Simdi etrafimiz bu oyunlari oynamadan büyüyen çocuklarla dolu. Nerde o eski gunler..

Şimdilerde ise sadece anne ve babadan olusan çekirdek aileyle yetinmek zorunda cocuklarimiz..

Köy Ortamı:

Bence bir çocuk için en güzel yetişme ortamı köydür. Köyde akrabalar, komşular hep iç içe iletişim içindedir. Genelde herkes bir biriyle rekabet halindedir fakat gerektiginde ise yardimiza herkes koşar. Çocuk boyle bir ortamda hem paylaşmayi oğrenir, hem rekabeti ögrenir, hem kendini ifade etmeyi ögrenir.

Sadece bunlar da degil. Köylerde bildiginiz üzere doğal yaşam ortamı vardır. Süt ineklerden, yumurta tavuklardan, sebze ve yeşillik bahçeden, meyve ağaçlardan gelir…Hep bir hareketlilik mevcuttur. Yetiskinler icin iş hiç bitmez. Çocuklar icin ise muazzam yetişme ortamıdır. Bir yandan psikolojik ve sosyal gelisimini tamamlarken bir yandan ise doğal hayatın keyfini çıkarır..

corona ile:

Şimdilerde corona virüsü nedeniyle cocuklar tamamen eve kapanmak zorunda kaldı. Apartman dairesinde yaşayan çocuklar bu yeni düzene alışmak konusunda cok daha zorlandılar. Müstakil bahçeli evde oturan çocuklar icin ise zaman daha guzel geçmekte. İstedigi zaman bahcelerine çıkıp oyun oynayabiliyorlar.

Artık bahceli ve sehirden uzak evler luks sayilacak ihtiyac o yonde artacak . Bu Sehir hayatının son çırpınışlarıydı.

Tabi bütün çocuklar bu kadar şanslı degil. Ancak bizler anne baba olarak cocuklarimizi en guzel sekilde yetiştirmek zorundayız. Onlar bizim geleceğimiz her seyimiz. Lütfen onlara iyi bakın. Hoşçakalın.

18

No Responses

Write a response

Blogumsosyal