Dünyanın Korona İle İmtihanı

korona yüzünden eve kapanan insanlık

Acziyet:

İnsanoğlu ne kadar aciz. Küçücük bir virüs nasıl da dünyayı kasıp kavuruyor. Bize bu olay Allahu Tealanın büyüklüğünü hatırlatmalı. Eksikliğimizi acziyetimizi kaç kişi hatırladı acaba.

Şükretmek:

Şükretmeyi unuttuk. Elimizdeki ile yetinmeyi unuttuk. Rahatlık battı diyebiliriz. Refah içinde yaşarken bir lokma ihtiyacı olan ülkeleri unuttuk. Gençlerimiz gaflet içinde ne yazik ki hiç bir şeyle yetinmiyorlar. Çünkü onlar bir zamanlar zor günler geçiren ülkemizdeki yokluk kavramıyla henüz tanışmadılar.

Sosyal Medyanın pençesinde Yakalanan Bir Gençlik:

Bütün dünyaları sosyal medyadan ibaret bir geçlik. Nereye gitsem, nasıl bir fotoğraf paylaşsam da beğenim artsa.. Hayranları çoğalan instagram hesapları. Herkeste bir ünlü olma merakı. Her gün yüzlerce yararsız bilgi akışı olan bir sanal dünya.

Karantina Günleri:

Şimdi herkes evinde karantina günlerinde… Bence biraz olsun başını telefondan kaldırıp düşünmeli insan. ‘Ben ne yapıyorum, nasıl yaşıyorum’ Tevekkülden o kadar uzaklaştık ki. Hayat bu deği,l olmamalı. Okumalı mesela biraz. İnternetten değil ama gerçek bir kitabı dokunarak hissederek.

17 Agustos 1999 depremini yaşayalı 20 sene oldu. Türkiye çaresiz kalmıştı. O kadar yıkım oldu ki hem evlerimiz yıkıldı hem gönüllerimiz. Çoğu kişi o yıkıntılar arasında değerini geç anladığı bir yakınını kaybetti. Evet bir şeyin değeri ancak elimizden gidince anlaşılıyor malesef. Bu korona virüs de en çok yaşlılarımızı vuruyor. Belki işimizden gücümüzde hayatın koşturmacasından unuttuğumuz telefonla arayıp bir ‘alo’ bile diyemediğimiz ya da bir köşeye attığımız yaşlılarımızdan bahsediyorum.

Dünya Korona ile İmtihanı’nı Geçecek mi:

Ama ülkemiz sosyal devlet anlayışı ve islam kültürü ile yaşlılarına değer veriyor. İtalya gibi gözden çıkarmıyıor. Onların maaşını evlerine ulaştırıyor. Ülkemizin polisi kapı kapı dolaşıp ihtiyaç listesiyle marketten ne alıncaksa alıp tekrar kapılarına ulaştırıyor. Ne büyük nimet.Hangi ülke böyle yapıyor. Çin hastalarını hastaneye alamıyıordu doluluktan git evinde geçir hastalığını dedi. Amerika paran varsa tedavi ediyor yoksa geri çeviriyor. İtalya yaşlılarını adeta gözden çıkarmış durumda. amerika ve Avrupa zor günler geçiriyor. Ama Türkiye kendisini çabuk toplayak gibi.

velhasıl bu korona virüsünden tüm dünya bir ders çıkarmalıdır. Evde kaldığımız bu süreci fırsat oalrak görmeli ve zamanımızı iyi değerlendirmeliyiz.

Corona ile ilgili diğer yazılarıma göz atmak isterseniz:

https://blogumsosyal.com/coronali-gunler/

#evdekalarak yapabileceğiniz 12 uğraş

8

No Responses

Write a response

Blogumsosyal