Düzenli Olmak

Düzen bir hayat biçimidir. Evet düzenli ya da dağınık olmak kendi elimizde olduğu için bir yaşam biçimidir. Vaktinizin büyük bir çoğunluğununu geçirdiğiniz yaşam alanınız neden düzenli olmasın? Bunun psikolojik yönleri de vardır. Dağınık alanı kimse sevmez. Canı sıkılır, ruhu daralır. İnsan yaşadığı ortamı muntazam olarak düzenlerse daha çok sevecektir. Dağınıklık kişinin aklının da dağınık olduğunu gösterir. Yaşadığımız ortamı temiz ve düzenli tutarsak orasını daha çok benimseyip rahat edebiliriz ve iç huzurumuz artar.

 Düzenli olmak sürekliliği gerektirir. Yani eşyalarımızı sürekli toplu ve yerli yerinde tutmanızı gerektirir. Bunun için öncelikle aldığımız bir eşyayı kullandıktan hemen sonra yerine koymalıyız. Orta yerde bırakırsak ya bozulur ya da kaybolur. Bir daha lazım olduğunda onu bulamayız. Küçük işleri biriktirmeden yapmalıyız. Mesela koridorun ortasında çocuğunuzun oyuncağı kaldıysa yanından geçerken üşenmeden onu alıp yerine koymalıyız. Yani işleri biriktirmemeliyiz. Küçümsediğimiz küçük işleri biriktirirsek kocaman bir dağ gibi gözümüzde büyür.

 Güne güzel başlamak için yatmadan önce evimizi, odamızı toplayıp yatmalıyız. İnanın düzenli bir sabaha uyanmak kadar iyi bir şey yok. Düşünsenize karışık bir mutfakta mi kahvaltı hazırlamak keyifli olur yoksa geceden kalma bulaşıkların olduğu dağınık bir mutfakta mı? Onca kaosun içinde nasıl kahvaltı hazırlanır ki ? Sabah sabah sinirlenmekten başka bir ise işe yaramaz bu.

 Düzenli olmak için kullandığımız her eşyanın belli bir yeri olmalıdır. Ortalıkta duran bir eşyayı yerine koymamız sadece bir kaç saniyemizi alır. Bunun gibi küçük işleri asla biriktirmemeliyiz. Aradığımız şeyi bulamayınca sinirlenmek kaçınılmaz bir şey.

Kullanmadığımız eşyaları biriktirmemeliyiz. Başka bir amaç için yenilenebilir ya da ihtiyacı olan birine verebiliriz. Etrafımızda ihtiyaç sahibi de yoksa belediyelerin gelip alması için arayabiliriz veya da dönüşüm kovalarına atabiliriz.

Koronalı günlerden yeni yeni kurtulmaya çalışırken silkinip kendmize gelme vaktidir. Okumak isterseniz #EVDEKAL’arak yapabileceğiniz 12 uğraş yazımı okuyabilirsiniz.

Düzenli Olma İpuçları:

erken kalkarak günü yakalayın

1.Erken Kalkın: Güne erken başlamak çok önemli. Yapılacak işlerimizi erken bitirmek için sabahın ilk ışıklarında kalkmanızı öneririm.

2.Toplamaya yatak odanızdan başlayın: Bildiğiniz üzere aslan yattığı yerden belli olur diye bir söz vardır. İşe yattığınız odadan başlamalısınız. Ortalıkta duran kıyafetlerinizi katlayın, kirlileri kir sepetine atın. Dolabınızda duran ve hiç bir zaman giymediğiniz kıyafetlerinizi ihtiyaç sahiplerine verin. Odanızdaki fazlalıklardan kurtulun.

Planlı olmak düzeni sağlamaya yardımcı olur.

2.Liste Hazırlayın: Yapacak listesi olusturmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Tüm vitaminlerden almaya çalışın.

3.Kendinize iyi bakın: Tüm bunları yapabilmek için önce beden sağlığınızı korumalısınız. Dengeli beslenmeye özen gösterin.

Beden sağlığı önemli

4.Vücudunuza ilgi gösterin: Pozitif enerjinizi kaybetmemek için vücudunuza gerekli özeni gösterin.

Arı gibi çalışkan olun

5.Ertelemeyin: Bugünün işini yarına bırakmayın. Hatta yarınki islerinizi de bugünden halledin.

Zamanı yakalayın.

6.Zamanınızın değerini bilin: Boşa zaman geçirmeyin. Unutmayın yitik zaman yerine gelmez.

7.İşlerinizi düzene sokun: İşlerinizi bir an önce yoluna koyun.

8.(Planlı) molalar verin: Küçük molalar daha iyi çalışmanızı sağlayacaktır.

bitmiş işin vermiş olduğu rahatlık gibisi yok.

9.Sonunu getirin: Başladığınız işi bitirin yarına bırakmayın.

27

No Responses

Write a response

Blogumsosyal