#EVDEKAL’arak yapabileceğiniz 12 uğraş

#EVDEKAL’arak yapabileceğiniz 12 uğraş

Covid-19’un ülkemize girmesiyle birlikte devletimiz büyük çalışmalar ve tedbirler almaya başladı.Bunlardan biri de #evdekal tagıyle halkı evde kalmaya teşvik etmek oldu. Yalnız evde vakit geçirebilmek için belirli uğraşlarla ilgilenmeliyiz.İşte size ilham verecek 12 uğraş.

Maddeleri okumadan önce Corona’lı Günler yazıma göz atabilirsiniz.

 • Evdekal Temizlik Yap
 • Evdekal Spor Yap
 • Film İzle
 • Dil Öğren
 • Evdekal Oku
 • Elbise Dolabını Düzenle
 • Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin
 • Kendinize Bakım Yapın
 • Online Gezinti
 • Balkonda Hava Alın
 • Tevekkül Edin
 • İbadet Edin

1.Evdekal Temizlik Yap: Öncelikle temizlik ve hijyene önem vermeliyiz. Corona virüsünden dolayı sosyal medya ve tv den bir çok temizlik bilgisi edindik. Evimizi temizlemek için çok iyi bir fırsat. İşteyken evimize çok bakamıyorduk. Planlarımızı hep erteliyorduk. İşte şimdi uygulama vakti.

2.Evdekal Spor Yap: Sağlık için sporun öneminin büyük olduğunu hepimiz biliyoruzdur. ama genelde pek vaktimiz olmaz. Vaktimiz olsa da bahanemiz çok olur. Evde kaldığımız bu günlerde sporumuzu düzenli yapabiliriz. Hem spor yaparken vücut ısısı 37 dereceyi gördüğünde hiç bir virüs vücutta barınamaz emin olun. Spor hareketleri bilmiyorum diyorsanız telefonunuzdan bir uygulama indirip hemen başlayabilirsiniz.

spor yaparak bedeninizi rahatlatın

3.Film İzle: Hangi tür filmlerden hoşlanırsınız? Hepimizin bir ilgi alanı var değil mi. İzlemek isteyipte akşam işten yorgun argın geldikten sonra karşısında uyuyp kaldığımız olmuştur. Eşinizle belki çocuklarınızla bir film kaçamağı yapmaya ne dersiniz?

4.Dil Öğren: Bir dil bir insan…. Devamını bilmeyen yoktur. Ama yine zamanımız yok dimi öğrenmeye. Başlamak için tam zamanı. Hangi dile ilginiz varsa telefonunuza program indirip çalışmaya başlayabilirsiniz.

5.Evdekal Oku: Az okuyan bir toplumuz. neden peki? Belki de okuma işlevini hayatımıza oturtamadığımız içindir. Ama unutmayalım ki yaşam şu anlık evin içinde. Bu yüzden kitap okuyarak yaşamımızı genişletebiliriz.

evdekal kitap oku
kitapla hayat eve sığar

6.Elbise Dolabını Düzenle: Bahar gelmişken hazır evdeyken giysi dolabımıza el atma vakti geldi bence. Hem kışlıkları ayırırz hem de giymediğimiz kıyafetleri ayırırız. Son iki senedir hiç giymediğiniz bir kıyafetiniz var ve ilerde giyerim diyorsanız kendinizi kandırmayın.Fazlalıklardan kurtulun.Küçülen kıyafatimiz illa ki vardır. Zayıflama programınız varsa saklayın ama içine sığmadığımız kıyafetleri boşuna dolabınızda tutmayın.

#evdekal ebise dolabını düzenle

7.Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin: Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Çoğu zaman çocuğumuzu dinleyemiyoruz ama onlara da fırsat vermeliyiz. Onlar büyümeden güzel anılarınız olsun istiyorsanız çeşitli aktivite ve etkinlikler yapabilirsiniz.

cocugunuzla oyun oynayabilirsiniz.

8.Kendinize Bakım yapın: Kendinize bakım yapın. Soğuklardan yıpranan cildinize çeşitli maskeler, gece serumları uygulayabilirsiniz. Unutmayın en güzel giysiniz cildiniz.Bu yüzden cildinize yatırım yapın.

en
en güzel giysiniz olan cildinize iyi bakın.

9.Online Gezinti: Online gezinti yapın.Dışarı çıkıp gezemiyorsunuz yalnız online gezi sitelerinden gezmiş kadar olabilirsiniz.

online gezinti yapabileceğiniz siteler:

http://www.3dmekanlar.com/index.html

https://www.ktb.gov.tr/TR-96599/sanal-gezinti.html

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

https://www.britishmuseum.org/with_google.aspx

10.Balkonda Hava Alın: Balkonda hava alın. Herkesin evinde bahçe yok ama bir balkonu vardır. Biraz çıkıp hava almaya ne dersiniz. Hem fırsattan istifade balkonunuzu temizleyip düzenleyebilirsiniz.

Balkonda hava alın.

11.Tefekkur Edin: Durun ve düşünün (tefekkur edin). Her yer sakin herkes neden evinde. Toplum olarak nereye gidiyoruz? Hani bir söz vardır bir musibet bin nasihattan iyidir. Çoğu yerler kapalı, trafik yok, hava kirliliği yok, gece hayatı yok.. Şimdi bir dk durup düşünme vakti. Muhasebe vakti, iç hesaplaşma vakti.

12.İbadet Edin: İbadet edin. Elhamdülillah müslümanız. Hayatın koşturmacasından ibadete şükretmeye çoğumuz vakit ayıramıyoruz. Kazaya kalan namaz ve oruç borçlarımızı ödemek için mükemmel bir fırsat. hem evdeyiz hayatımızı eve sığdıralım.

İç huzurunuz için ibadet edin

Bu yüzden biraz da cildinize yatırım yapın.Ülkemizin sıkınt. Hangi dile ilginiz varsa telefonunuza i

6

No Responses

Write a response

Blogumsosyal