Göynük..

Göynük

Ankara’dan Bursa’ya geçerken Akşemseddin Hazrerleri’nin Kabri Şerifini ziyaret icin Göynük’e uğradık. Göynük bolu’nun küçük bir ilçesi. İlk defa gidiyordum cok heyecanlıydım. Hem hayalimdeki evliya zatın kabrini ziyaret edecektim hem de Göynük’ün nasıl bir yer olduğunu görecektim. İkisini de yerine getirmek nasib oldu cok şükür.

Göynük’e Giriş:

Göynük, mimarisi ile bütün dikkatleri üzerine çekmiş bir ilçedir. Kensel sit alanı olan Göynük de tarihi olarak cami, türbe, çeşme, hamam, kule ve tarihi türk evleri yer almaktadır.

İlçeye girdiğimizde dağların üzerlerine kurulmuş heybetli beyaz evler bizi selamlıyordu… türk kültürü ve yaşam tarzını en iyi şekilde yansıtan bu şirin ilçe doğallığı ve mimarisiyle öz şeklini korumayı başarmıştı. Göynük, küçük ama sevimli, soğuk ama insanları sıcacık bir ilçeydi… Sanki tarihi yapısının bozulmadığı gibi insanları da bozulmamıştı. Göynuk’te gecirdigim bir gün bana çok güzel hisler hediye etti.. Herkes kendi halinde ekmeğinin peşinde koşan insanlarıyla samimi bir havası vardı. Sanki hiç kimse dağlarla çevrili olan Göynük’ten öteye geçmemişti. Ya da Aksemseddin Hazretleri’nin manevi varlığı bu insanları çevreliyordu..

Göynük’ün tarihte bilinen ilk adı Konion Gallicanon’dur. Bu güne kadar Göynük’e yerleşmiş olan uygarlıklar; türk Beylikleri, Bizanslılar, Romalılar, Osmanlılar’dır. 1292 yılında Osman Bey topraklarına kattı.

Tarihi gelenekleri, folkloru, yöresel mutfağı, sosyal ilişkileri, özgün kültürü ile SİT alanı olarak varlığını sürdürmektedir. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla sakin, huzurlu bir ortam görmek isterseniz mutlaka Göynük’e uğramalısınız.

Bolu’ ya 98 km mesafededir. Bilecik, Ankara, Eskişehir, Sakarya sınır komşularıdır.

Gezilecek Yerler:

Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi:

Akşemseddin Hazretleri’nin türbesine vardığımızda gördüm ki bu mütevazi ilçe, mütevazi bir türbeye ev sahipliği yapıyordu. Mikrobu ilk bulan Akşemseddin Hazretleri Göynük’e yerleştikten sonra sade bir hayat seçtiği için ebedi IstIrahathanesi de samimi ve sıcacıktı…

Mimarisi altıgen yapıdır. Çok sade bir türbedir. Yanında oğulları Sadullah ve Emrullah Çelebi yatmaktadır. Sandukaları ceviz ağacından yapılmış ve kabartma işlemesiyle süslenmiştir.

Zafer Kulesi:

Göynük’ ün simgesidir.

Tarihi Goynuk evleri
Tarihi Göynük evleri.
Tarihi Göynük evleri.
Akşemseddin Hazretlerinin Türbesi.

Osmalıdan bozulmamiş evleriyle günümüze ulaşan Göynük turistlerin de odak noktası olmuştur. Tarihi yapı olarak Gazi Suleyman Paşa Camii bulunmaktadır. Ahşap olan cami yıkıldığı için yerine, II. Abdulhamit Han bu camiyi yaptırmıştır..

Gazi Süleyman Paşa Camii
Gazi Süleyman Paşa Camii

Göynük ilçesini biraz da olsa anlatmaya çalıştım daha detaylı bilgi için https://goynuk.bel.tr/category/goynuk-tanitim/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Göynük’ü ziyarete gitmek isterseniz konaklayabileceğiniz yerleri buradan inceleyebilirsiniz: https://www.gezi-yorum.net/bolu-goynuk/

32

No Responses

Write a response

Blogumsosyal