toplumsal ve sosyal sorunlar

Toplumsal ve Sosyal Sorunların Yol Açtığı Sonuçlar

Günlük yaşantımızda bir çok toplumsal ve sosyal sorunla karşılaşabiliriz.

Örneğin çarpık kentleşmeyi ele alalım. çarpık kentleşme neden oluşur? Kırsalda yaşayan vatandaşın toprak bölünmesi vs. gibi sebeplerle çalışamaz, çalışsa bile kazandığı para ile geçinemez hale gelir. Çözümü şehire göç etmekte bulur. Fakat şehir yaşantısı ona farklı sorunlar açar.İş imkanları, barınma sorunu! Ucuz olduğu için konteyner evde yaşamaya razı olur. Şehir merkezinin etrafına kümelenmiş çarpık evler, çarpık kentleşmeyi oluşturur.

bir çok toplumsal ve sosyal sorunlar vardır. Bu sorunlar zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Birinin sebebi diğerinin sonucudur. Mesela göç alan bir yaşam alanı olan mega şehirlerde, çarpık kentleşme, israf ,trafik, çevre kirliliği, çocuk istismarı gibi sorunların görülme olasılığı yüksektir. Çarpık kentleşmeyle çevre kirliliğinin artması kaçınılmazdır. Trafiğin arttığı bir ortamda sinirlerine hakim olma ve dikkat düşebilir ve kazalara sebep olabilir. halilye yaşam kalitesi düşer. Modern toplumun hastalığı stres had safhaya çıkar. Stres ise kaliteli yaşamın düşmesine sebep olur.

Nüfus artmasıyla hava kirliliği oluşur. endüstriyel atıklar da çevreye zarar verir. Tarımda kullanılan gübreler, genetiğiyle oynanmış gıdalar, evsel atıklar çevreyi olumsuz etkilemektedir. Ekolojik dengenin bozulmasıyla dünya yaşanılmaz bir hal almaktadır.

Nüfusun artmasıyla işsizlik artar. Üniversite okuyan bireyler bile iş bulamaz hale gelir.

Yaşanılan bu sorunların çözümünde birinci kural toplumun duyarlı olması gelir. Toplumsal duyarlılık, sorunlara duyarlı olma, insanlığa duyarlı olma çok önemlidir. Bunun yanında farkındalık ta önemlidir. toplumun sorunlara duyarlı olabilmesi için, sorunların farkında olması, bunun için bilinçlendirilmesi gerekir.

Tabi duyarlılık ve farkındalığın yanı sıra bireysel çaba da çok önemlidir. Bilinçli, farkındalığı yüksek ve duyarlı bir birey kendi yapabileceklerini düşünüp, sorunların çözülmesine katkı sağlayacak, kayıtsız kalmayacaktır.

Toplumsal ve sosyal sorunler yazısını da okuyabilirsiniz.

22

No Responses

Write a response

Blogumsosyal